Socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotojas Aurimas Peleckas: „Druskininkuose sukurtas stiprus savanorystės tinklas – žmonių noras padėti kitiems be jokio atlygio džiugina ir įkvepia“

  • Titulinis
  • NAUJIENOS
  • Socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotojas Aurimas Peleckas: „Druskininkuose sukurtas stiprus savanorystės tinklas – žmonių noras padėti kitiems be jokio atlygio džiugina ir įkvepia“

Visame pasaulyje populiarėjant savanoriškai veiklai, į savanorystės iniciatyvas vis aktyviau įsitraukia ir druskininkiečių bendruomenė. Savanoriai aktyviai darbuojasi nevyriausybinėse organizacijose, švietimo įstaigose, jaunimo užimtumo centre, kaimiškosiose bendruomenėse.

Druskininkų savivaldybės Socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotojo  Aurimo Pelecko teigimu, pasaulį užklupusi ir gyvenimą kardinaliai pakeitusi pandemija tik dar labiau išryškino stipriąsias savanoriškos veiklos puses.

 

 

Savanoriai – nuo policininkų iki moksleivių

 

Kai 2019 m. kovo pradžioje A. Peleckas pradėjo dirbti Socialinių paslaugų centre, pasaulį sukrėtusi pandemija dar nebuvo pasiekusi Lietuvos. „Viskas įvyko labai staigiai. Pasitarimų metu kalbėdavome, kad tai vyksta kažkur toli nuo mūsų, o nepraėjus nei savaitei privalėjome užrakinti duris ir užsidėti kaukes“,  – prisimena A.Peleckas. Jis atviras – tuomet buvo neramu ir dėl savo šeimos, ir dėl centro klientų, kuriems pandemija reiškė didelį pavojų.

Kas prisimena pirmąjį karantiną, tikriausiai prisimena ir rekomendacijas be būtinybės neiti iš namų.  „Sulaukdavome labai daug skambučių iš kitų miestų ar užsienio – žmonės prašė pasirūpinti senyvo amžiaus artimaisiais. Neturėjome laiko ilgai galvoti -reikėjo veikti skubiai“,  – pasakoja A. Peleckas.

Labai greitai – per 3 dienas – buvo sukurtas  savanorystės modelis, o į kvietimą padėti atsiliepė labai daug druskininkiečių: nuo policininkų, pardavėjų, vadybininkų iki moksleivių.

Subūrus gausų savanorių būrį, reikėjo juos apmokyti, kaip teikti pagalbą žmonėms, su savanoriais buvo pasirašytos sutartys.  „Ekstremali situacija privertė veikti dvigubai greičiau. Esu nuoširdžiai dėkingas Juozui Kazlauskui už jo pagalbą. Suburti savanoriai mums labai svarbūs ir reikalingi – planuojame savanorystę įtraukti į savo centro veiklą kaip darbo metodą. Kartais iš tiesų labai reikia pagalbos rankų ir ta savanoriška pagalba yra pati efektyviausia“, – sako A. Peleckas.

 

Savanorių akistata su COVID-19 neišgąsdino

 

Paklausus, kas labiausiai įsiminė, A. Peleckas pasakojo, kad jį gerąją prasme sukrėtė ir sujaudino savanorių gerumas ir drąsa – kai per antrąjį karantiną privačiuose senelių namuose darbuotojai ir gyventojai užsikrėtė pavojinga infekcija, pagalbos ranką drąsiai ištiesė savanoriai. „Reikia pripažinti, kad realaus pavojaus akivaizdoje daugelis žmonių pirmiausia galvotų apie save, o mūsų savanoriai užtikrintai sutiko padėti. Žinoma, mes juos aprūpindavome visomis reikalingomis asmens saugumo priemonėmis. Man toks žmonių gerumas visam gyvenimui liks atmintyje – juk jų dėka išsaugota ne viena žmogaus gyvybė“.

Paklausus, ar buvo kažkokių įdomių ar juokingų nutikimų, A. Peleckas juokėsi, kad būta visko – gyventojai pamiršdavo, kad kreipėsi į savanorius pagalbos, pasimesdavo, kai jiems atnešdavo maisto. Būdavo ir tokių, kurie prašydavo tik konkrečios rūšies duonos ar kitų prekių – tekdavo visas parduotuves aplėkti. „Pačioje pradžioje su kolege Daugile apipirkdavome žmones dviese. O sąrašai būdavo labai ilgi, vienam žmogui nešdavome 5-6 maišus produktų ir dar bulvių maišą. Galbūt žmonėms atrodė, kad atsargomis reikia pasirūpinti pusmečiui į priekį? O vėliau ir krūvis pasiskirstė, ir žmonių sąmoningumas atsirado“,  – prisimena A. Peleckas.

 

Žmonės savanoriais pasitiki

 

Subūrus savanorius ir pradėjus žmonėms teikti pagalbą, labai svarbu buvo ir visuomenės pasitikėjimas. „Sukūrėme sistemą, kuri leido garantuoti saugumą. Informuodavome žmones kada, koks savanoris pas juos atvyks. Stengėmės pagalbos prašantiems žmonėms atgalinį ryšį duoti kuo greičiau ir išsamiau“,  – pasakoja A. Peleckas.

Paprašyti palyginti pirmąjį ir antrąjį karantiną ir savanorių darbą jų metu, A. Peleckas įžvelgė daug skirtumų „ Pirmame etape savanoriai labiau padėjo individualiems asmenims, o antrajame –gelbėjo židinių apimtas įstaigas. Per pirmąjį karantiną nebuvo tiek daug židinių, atvejų, mirčių. Antrasis buvo pavojingesnis, nes užsikrėtimų buvo daugiau, savanoriai aukojo savo laiką, rizikavo sveikata. Ėjo ten, kur reikėjo. Ir darė tai, ką reikėjo daryti“,  – sako A. Peleckas.

Savanorių darbas neliko nepastebėtas ir šalies mastu. Socialinių paslaugų centro darbuotoja už savanorystę buvo apdovanota SAM ministro padėka „Už reikšmingą indėlį Lietuvos žmonių sveikatai“  .

 

Norintys savanoriauti – visada laukiami Socialinių paslaugų centre

 

Socialinių paslaugų centras savanorius pasitelkė ne tik per pandemiją. Jų pagalbos reikėjo ir dalinant maisto produktus, prasidėjus vakcinacijai. Savanorių rankos bus reikalingos ir ateityje.

„Norintys tapti savanoriais turėtų kreiptis į mūsų centrą, į direktorę arba mane. Pasirašysime sutartį, apmokysime ir kartu nuveiksime daug gražių, prasmingų darbų“ – sako A. Peleckas.

Dėl savanorystės galima kreiptis:

Socialinių paslaugų centro direktorė Ž. Liutikienė tel. (8 313) 58 072, zaneta.liutikiene@druskininkuspc.lt

Socialinių paslaugų centro direktoriaus pavaduotojas A. Peleckas (8313) 58 072,  aurimas.peleckas@druskininkuspc.lt

 

Ligita Baranauskienė,

Druskininkų savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja

Didele pagalba, atspirtimi ir palaikymu pandemijos metu tiek institucijoms, tiek pavieniams žmonėms tapo savanorystė. Mūsų savivaldybei – taip pat. Pandemijos metu į savanorystės veiklą įsitraukė 45 gyventojai, kurie atėjo į pagalbą tiems, kam jos reikėjo: vienišiems senjorams, neįgaliesiems, ligoniams. Savanoriai gelbėjo globos ir slaugos įstaigose, vakcinavimo centruose, pristatė maisto produktus ir vaistus. Supratome, kad savanorystė – didelė galinga jėga, padedanti valstybei išlikti. Savivaldybė nuoširdžiai dėkoja visiems savanoriams ir nevyriausybinėms organizacijoms, Socialinių paslaugų centro darbuotojams už jų nepamatuojamą indėlį teikiant pagalbą mūsų bendruomenei. Paskelbus 2022 – uosius metus savanorystės metais, tikimės ne tik išlaikyti, bet ir sustiprinti savanorystės tinklą.

 

 

 

Praėjusiais metais SAM apdovanojimas įteiktas Druskininkų socialinių paslaugų centro socialinei darbuotojai Daugilei Stankutei (pirma iš kairės). Nuo pirmųjų karantino dienų ji ėmėsi iniciatyvos fiksuoti rizikos grupei priskiriamų asmenų poreikius bei juos sisteminti ir perduoti savanoriams, siekiant užtikrinti nenutrūkstamą pagalbą.

 

Druskininkų savivaldybės administracijos informacija.

 

Atgal
Pirmyn
Pakeisti teksto dydį